Co warto wiedzieć i o czym należy pamiętać wybierając się na Bornholm.
Aby móc legalnie poruszać się samochodem po terytorium Danii, również po Bornholmie należy posiadać ważne ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny pojazdu i prawo jazdy.
Warto pamiętać, że w terenie zabudowanym można poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h, w terenie niezabudowanym do 80 km/h (samochód + przyczepa do 70 km/h). Używanie świateł mijania jest obowiązkowe przez całą dobę/cały rok. Obowiązkowe jest używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów. Samochód powinien być wyposażony dodatkowo w trójkąt ostrzegawczy i fotelik dla dzieci w wieku 3-6 lat.
Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5%.
Na Bornholm można dopłynąć promem pasażerskim z Niemiec (trasa Sassnitz-Rønne) oraz promem pasażerskim ze Świnoujścia przez Szwecję (trasa Świnoujście-Rønne via Ystad).
Sassnitz-Rønne
Wygodne promy pasażersko-samochodowe. Regularne rejsy od marca do października. Promy zapewniają przejazd osobom pieszym, z samochodami, motocyklistom i rowerzystom. Promem można przewozić zwierzęta, nie jest to związane z żadną dodatkową opłatą. Psy muszą być trzymane na krótkiej smyczy i mogą wraz z właścicielem przebywać tylko w wyznaczonych strefach. Pozostałe, mniejsze zwierzęta muszą być przewożone w transporterach. Istnieje możliwość pozostawienia zwierząt w samochodach - jednak w czasie rejsu właściciel samochodu nie ma możliwości przebywania na pokładzie samochodowym.
Bilety dostępne we wcześniejszej rezerwacji. Wskazana rezerwacja ze znacznym wyprzedzeniem w miesiącach letnich. Atrakcyjne ceny przy wcześniejszej rezerwacji: im bliżej rejsu tym wyższa cena.
Świnoujście-Rønne via Ystad
Na Bornholm ze Świnoujścia przez Ystad (Szwecja). Rejs łączony, dwoma promami. Duże, bezpieczne promy zabierają na pokład samochody, motocykle, rowery i osoby piesze. Rejsy odbywają się również przy większym zafalowaniu morza.
Kołobrze-Nexø
Statek pasażerski zabiera na pokład osoby piesze, rowery i motocykle. Statek nie zabiera samochodów osobowych i ciężarowych. Rejsy rozpoczynają się w kwietniu i trwają do września. Regularne, codzienne rejsy w zależności od warunków pogodowych odbywają się w lipcu i w sierpniu. Możliwość przewozu zwierząt.
Bilety dostępne we wcześniejszej rezerwacji. Przed sezonem bilety sprzedawane są z kilkuprocentowym rabatem.
UWAGA: Rejsy na Bornholm z Kołobrzegu zawieszone do odwołania.
Większość miejsc parkingowych na Bornholmie jest bezpłatna, jednak parkowanie na nich jest ograniczone czasowo (odpowiednie informacje ile czasu można parkować na danym parkingu są umieszczone pod znakiem oznaczającym parking). Aby móc korzystać z takich parkingów należy na przedniej szybie samochodu nakleić odpowiednią winietkę w formie tarczy zegara wskazówkowego. Winietkę można nabyć na stacjach benzynowych, informacjach turystycznych, koszt: ok. 10-20 DKK. Korzystanie z parkometru (winietki) jest bardzo proste - przed wyjściem z samochodu należy ustawić wskazówki na winietce tak by wskazywały bieżącą godzinę. Samochód można pozostawić na parkingu na godzinę, dwie lub trzy - w zależności od parkingu. Po ustalonym czasie parkowania należy odjechać lub przeparkować samochód w inne miejsce i na nowo ustawić wskazówki na winietce tak by wskazywały bieżącą godzinę.
Na Bornholmie znajdują się również płatne parkingi. Koszt parkowania na parkingu płatnym wynosi ok. 15 DKK / godzinę.
Od 2018 roku Karta Camping Key Europe nie jest wymagana na bornholmskich kempingach.
Obowiązkowa karta dla osób korzystających z noclegów na kempingach w Skandynawii.
Podstawą do wydania Paszportu Kempingowego jest prawidłowo wypełniony formularz (najlepiej wypełniać drukowanymi literami aby uniknąć pomyłek w nazwisku lub adresie), na kempingach zostanie on uznany za tymczasowy Camping Pass. Paszport Kempingowy a właściwie formularz należy okazywać w recepcji kolejnych kempingów z których usług będzie się korzystać.
Właściwy Paszport Kempingowy w postaci plastikowej karty identyfikacyjnej zostanie przesłany na adres korespondencyjny podany w formularzu zgłoszeniowym.
Camping Pass jest ważny rok - od dnia zakupu do końca roku kalendarzowego w którym został zakupiony. Podczas kolejnej wizyty na kempingu (w kolejnych latach) nie ma konieczności wypełniania nowego formularza, wystarczy mieć ze sobą pierwszy, wydany Paszport Kempingowy i opłacić jego przedłużenie (także do końca roku kalendarzowego) - koszt przedłużenia 120 DKK, podobnie jak koszt wykupienia karty.
Paszport Kempingowy wykupić mogą osoby podróżujące w pojedynkę, małżeństwa, osoby podróżujące w parach np. dwóch mężczyzn, osoby będące w nieformalnych związkach partnerskich. Paszport mogą wykupić również osoby podróżujące w grupach, w tym przypadku opiekun grupy musi mieć ukończone 18 lat, a grupa składać się z 5 do 11 osób. Do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć listę z nazwiskami wszystkich członków grupy.
Camping Pass oprócz funkcji umożliwiającej identyfikację, pełni również rolę ubezpieczenia od zniszczeń dokonanych przez właściciela Paszportu, ale tylko w przypadku gdy nie posiada on własnego ubezpieczenia OC lub gdy ubezpieczenie właściciela karty nie pokrywa tego rodzaju szkód.
Turyści korzystający z przyczep kempingowych oraz domków letnich znajdujących się na terenie kempingu zobowiązani są również do wykupienia Paszportu Kempingowego, ponieważ tego od autoryzowanych kempingów w Danii wymaga Rada Campingowa.
Bornholm ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, czerwone autobusy BAT kursują po całej wyspie i docierają niemal do każdego zakątka Bornholmu. Przewoźnik oferuje, atrakcyjne cenowo, pakiety przejazdowe. Autobusy przewożą rowery!
Więcej informacji na temat komunikacji autobusowej na stronie www.bornholm-ok.pl.
Zwierzęta domowe są mile widziane na Bornholmie, jednak należy przestrzegać kilku zasad obowiązujących na terenie Danii. Przede wszystkim od właściciela wymagana jest dbałość o higienę i o sprzątanie po swoich pupilach. Należy posiadać higieniczne woreczki jednorazowe oraz łopatkę do usuwania odchodów, w niektórych miejscach dostępne są dystrybutory, gdzie torebeczki są bezpłatne. Zamiast takich torebek można również używać zwykłych woreczków foliowych, po usunięciu odchodów torebkę należy wyrzucić do kosza na śmieci.
Jeśli właściciel zostanie złapany na tym, że nie posprzątał - grożą mu za to wysokie mandaty.
Wiele domków letnich oraz pensjonatów i hoteli umożliwia pobyt z psem lub kotem, jednak fakt ten należy zgłosić już przy rezerwacji miejsca noclegowego. Psy muszą zostać zaszczepione przeciw wściekliźnie co najmniej 30 dni i nie więcej niż rok przed Państwa wyjazdem na urlop. Szczeniaki i kocięta młodsze niż 3 miesiące muszą mieć zaświadczenie od weterynarza o ich stanie zdrowia. 3 i 4-miesięczne zwierzęta muszą być zaszczepione.
Psy należy trzymać na smyczy, spuszczać je można tylko w miejscach do tego celu wyznaczonych, tylko w okresie od 1 października do 31 marca mogą biegać swobodnie, jednak odpowiedzialność za odpowiednie zachowanie czworonoga spada na jego właściciela. Na niektóre plaże można wprowadzać psy, jednak w tym miejscu muszą być one pod stałą kontrolą właściciela oraz uwiązane na smyczy, na niektórych plażach jest zakaz wprowadzania psów. Należy zawsze przestrzegać informacji zawartych na znakach, które umieszczone są przed wejściem na plażę.
Trwa aktualizacja danych bazy noclegowej. Przepraszamy.