Atrakcje

Najlepsze atrakcje Bornholmu. Co robić na Bornholmie w wolnym czasie? Oprócz wspaniałych kąpielisk, plaż i szlaków turystycznych Bornholm oferuje szereg muzeów, parków, atrakcji dla rodzin z dziećmi. Sprawdź co oferuje Bornholm.

Hammershus

Największe w Skandynawii ruiny zamku średniowiecznego, usytuowanego na wzgórzu, 74 m n.p.m. Do dzisiaj zachowało się niewiele elementów z pierwotnej budowli. Do niedawna można było obejrzeć niewielką wystawę w budynku w pobliżu ruin, ale to się zmieniło i w 2018 roku wybudowano całkowicie nowe miejsce idealnie wkomponowane w otoczenie zamku. W Centrum Turystycznym Hammershus można dowiedzieć się więcej o historii zamku, czasach jego świetności, kolejnych właścicielach i czasach współczesnych.

Wystawa obejmuje również przedmioty znalezione w czasie wykopalisk archeologicznych, które przeprowadzane były na terenie ruin (Hammershus Udstillingen). Zamek prezentuje się też ciekawie z perspektywy łodzi turystycznych, które kursują z portu Hammer Havn. W czasie rejsu łódź wpływa do jednej w wielu jaskiń, jakie znajdują się w klifie, a kapitan-przewodnik opowiada ciekawe historie związane z kształtami mijanych skał (w języku duńskim, niemieckim, angielskim).

Hammershus

NaturBornholm

Multimedialne centrum przyrodnicze, które powstało po to, aby przybliżać dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym geologię oraz przyrodę wyspy. Dzięki sali odkryć można dowiedzieć się, jak dbać o środowisko naturalne. W sali kinowej obejrzeć można film i cofnąć się w czasie o 1700 milionów lat wstecz. NaturBornholm nie przypadkowo usytuowano w okolicy Aakirkeby. W tym miejscu doskonale widoczna jest granica geologiczna pomiędzy Europą północno-wschodnią a Europą środkową, nazywana strefą Teisseyre'a-Tornquista.

Centrum przyrodnicze najlepiej zwiedzać z przewodnikiem, który na kolejnych etapach wędrówki przybliży historię geologiczną wyspy, jej florę i faunę. W NaturBornholm pracuje polski przewodnik.

NaturBornholm

Rotundy

Kościoły wybudowane na planie koła, powstały w średniowieczu i początkowo pełniły rolę budowli obronnych, w późniejszym okresie zatraciły pierwotną funkcję i stały się obiektami sakralnymi. W całej Danii jest 5 tego typu kościołów, z czego 4 rotundy znajdują się na Bornholmie. Wszystkie budowle udostępniono do zwiedzania turystom (wstęp płatny). W kościołach odbywają się teraz nie tylko msze, ale również koncerty muzyki organowej i inne kameralne imprezy. Miejscowości na wyspie, w których znajdują się kościoły, to: Osterlars (Osterlars Kirke jest największym kościołem), Nylars (Nylars Kirke to najlepiej zachowana rotunda), Olsker (Ols Kirke wyróżnia się najsmuklejszą linią), Nyker (Ny Kirke jest najmniejszym kościołem na wyspie).

Rotundy Bornholm

Joboland

Najstarszy park rozrywki Danii, położony ok. 9 km od Nexo (Bornholm). W parku czeka na turystów wiele atrakcji, między innymi mini-zoo, odkryte baseny, stawek, po którym można popływać łódką, park linowy, tor gokartowy i tor przeszkód i wiele innych.

Wykupiony bilet umożliwia korzystanie ze wszystkich atrakcji parku. Dobra zabawa gwarantowana!

Joboland

Wędzarnie

Wyspa obfituje w różnego rodzaju wędzarnie. Znajdziemy tutaj maleńkie, przydomowe wędzarenki, które dzisiaj rzadko spełniają swoją rolę, a służą jedynie jako ozdoba domu i ciekawostka dla turystów, jak również potężne kompleksy wędzarniane, takie jak np. w Hasle, Gudhjem, Svaneke, czy w Allinge.

W wędzarniach serwuje się ryby w różnych postaciach. Najpopularniejsze są tzw. szwedzkie stoły, na których wystawione są wędzone ryby, filety z makreli (z pieprzem, czosnkiem i papryką), śledzie w rozmaitych zalewach, owoce morza i inne. Można także kupić gotowe porcje smażonych lub wędzonych ryb. Najlepszym dodatkiem do tych rybnych specjałów jest piwo. Szczególnie polecane jest to wytwarzane w browarze w Svaneke - jedynym browarze na Bornholmie.

Wędzarnie Bornholm

Więcej o atrakcjach na wyspie

W tym dziale wymienionych zostało jedynie kilka atrakcji, więcej o bornholmskich atrakcjach
i nie tylko na stronie www.bornholm-ok.pl. Na stronie również forum i galerie zdjęć.

Trwa aktualizacja danych bazy noclegowej. Przepraszamy.