Bornholm na wakcje

Słoneczny Bornholm z roku na rok przyciąga swoim niepowtarzalnym klimatem turystów z Polski, a nawet z całej Europy. Wyspa jest idealna zarówno dla amatorów plażowania i słodkiego leniuchowania, jak i dla miłośników pieszych lub rowerowych wycieczek, oferująca mnóstwo atrakcji praktycznie w każdej dziedzinie turystycznej.

Bornholm wakacje

Tajemnica i urok tej wyspy tkwi przede wszystkim w różnorodności oraz panującej tutaj niezwykłej atmosferze. Jeśli dodamy do tego niesamowitą, często oryginalną kompozycję tutejszych walorów przyrody, pięknych krajobrazów, ciekawych zabytków, połączoną z zachowanymi tradycjami i życzliwością mieszkańców oraz pysznymi specjałami bornholmskiej kuchni - wówczas uzyskamy przepis na udane wakacje, pełne niezapomnianych wrażeń. A rozmaite walory składników tego przepisu mnożą się na wyspie na każdym kroku... możemy więc sami dowolnie doprawiać, przyrządzać, mieszać i kosztować. Efekt zawsze będzie doskonały.

Wyspa ma powierzchnię 588 km2, a długość linii brzegowej - ok. 150 km. To właśnie główne atuty wyspy, jej niewielka powierzchnia i bardzo zróżnicowana linia brzegowa (od piaszczystych plaż na południu po kamieniste, granitowe wybrzeże na północy) sprawiają, że jest wymarzonym miejscem na rowerowe wyprawy.

Kamieniołom na Bornholmie
Dueodde
Gudhjem

Jednak nie tylko rowerzyści odwiedzają Bornholm, jest ona tak zróżnicowana, że praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Piękna przyroda, magiczna atmosfera i mieszkańcy przyjaźnie nastawieni do turystów (pozdrowienia i uśmiechy są tutaj codziennością) - wszystko to sprawia, że Bornholm zmienia nas czasem nie do poznania. Czas płynie wolniej, atmosfera łagodzi obyczaje... Tutaj nikt się nigdzie nie spieszy, powolny rytm życia autochtonów plus wspaniałe widoki to niewątpliwie antidotum na zabiegane i pełne stresu życie. Dozowane w małych porcjach sprawia, że mamy energię do pracy na cały kolejny rok, aż do następnych wakacji i urlopu, który - istnieje duże prawdopodobieństwo - znowu spędzą Państwo na Bornholmie.

Bornholm to nie tylko mili, sympatyczni ludzie, leniwie płynący czas i odpoczynek, ale także miejsce doskonałe do zwiedzania, począwszy od kulinarnych szlaków po poznawanie historii wyspy i jej mieszkańców.

Kuchnia bornholmska ma do zaoferowania bardzo wiele smaków: ryby pod niemal każdą postacią (smażone, wędzone, w zalewach, w sosach itp.), owoce morza (głównie krewetki), olej rzepakowy, sery pleśniowe, wyroby mleczne, alkohol (akvavit, piwo, wino).

Hammershus
Kamienista Plaża
Kościół w Osterlars

Po tych kulinarnych rozkoszach czas na poznanie wyspy. Główna atrakcja to największe w Skandynawii ruiny zamku średniowiecznego Hammershus oraz 4 okrągłe kościoły-rotundy, które zostały wybudowane w średniowieczu i podobno ciągle skrywają w swych murach skarb Templariuszy.

Bornholm słynie jednak przede wszystkim ze wspaniałej przyrody i tutaj z pewnością warto obejrzeć formacje skalne zwane Świętymi Skałami (Helligdomsklipperne). Dla osób, które interesują się geologią i przyrodą, na wyspie wybudowano multimedialne centrum przyrodnicze NaturBornholm - to atrakcja, która z pewnością spodoba się zarówno najmłodszym, jak i starszym turystom.

Ściezka rowerowa
Snogebaek
Wydmy

Wyspa Bornholm to miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie,
pod warunkiem, że szuka ciszy, spokoju, kontaktu z przyrodą i niecodziennej atmosfery.

VisitBornholm.pl - Magiczne miejsce na Bałtyku.

Co warto zobaczyć

Wybrane miejsca.

 • Helligdomsklipperne - Święte Skały - skalne, granitowe formacje niedaleko Muzeum Sztuki Bornholmu. Jedna z największych przyrodniczych atrakcji Bornholmu, wysokie skały dochodzące do 22 m wysokości, tworzące ciekawe formy; w niektórych skałach są niewielkie groty. Klifowe wybrzeże podziwiać można również z pokładu statku turystycznego Thor, który wypływa z położonego niedaleko miasta Gudhjem.
 • Ekkodalen - Dolina Echa - dolina szczelinowa. Wysokie, granitowe ściany doliny mają specyficzne właściwości akustyczne - sprawiają, że każdy, najmniejszy nawet dźwięk jest powielany przez echo. Warto wybrać się na spacer wzdłuż niewielkiego strumyka, który przepływa przez Ekkodalen, celem wycieczki może być najwyższy szczyt Bornholmu - wzniesienie o nazwie Rytterknaegten.
 • Christianso - jedno z najciekawszych miejsc godnych odwiedzenia. Christianso to mała wysepka należąca do archipelagu Ertholmene, który leży zaledwie 18 km od wyspy Bornholm. W sezonie letnim odbywają się jednodniowe rejsy turystyczne z Gudhjem i Allinge.
 • Klifowe wybrzeże północy oglądane z pokładu małej łodzi turystycznej. Jest to ciekawa podróż, umożliwiająca obejrzenie granitowych klifów, na których znajdują się ruiny zamku Hammershus. Łodzie turystyczne wypływają z portu Hammerhavn, a w czasie rejsu wpływa się do niewielkiej groty i podziwiać można przeróżne skalne formacje, m.in. lwie głowy.
 • Hammeren - masyw Hammeren to najdalej wysunięty na północ kraniec wyspy, jedno z najciekawszych pod względem przyrodniczym miejsc na Bornholmie. Spacerując wokół masywu obejrzeć można m.in. dwie latarnie morskie, ruiny dawnej kaplicy Salomons Kapel oraz największe na wyspie polodowcowe jezioro Hammerso. Teren masywu pokryty jest w większości wrzosowiskami, w porze kwitnienia tej rośliny przyciąga wielu turystów pięknym widokiem.
 • Jons Kapel - wysoka ok. 20 m skała, spadająca wprost do morza, na której szczycie - wg legendy - mnich Jon nawracał Bornholmczyków. Do Jons Kapel warto wybrać się rowerem, jednak do samej skały prowadzi 108 drewnianych stopni, a więc rower trzeba zostawić na parkingu przy drodze.

Wybrane atrakcje Bornholmu

Najciekawsze i najbardziej popularne atrakcje.

 • Hammershus - największe w Skandynawii ruiny zamku średniowiecznego - symbol Bornholmu, jedno z bardziej charakterystycznych miejsc na wyspie. Zwiedzić ruiny zamku można bezpłatnie, a żeby uzupełnić wiedzę o powstaniu i mieszkańcach zamku warto udać się do otwartego w 2018 roku Centrum Turystycznego Hammershus.
 • Bornholmskie rotundy - średniowieczne kościoły wybudowane na planie koła. Tajemnicze, intrygują swą tajemnicą do dnia dzisiejszego. Charakterystyczne białe budowle, pokryte stożkowym dachem odnajdziemy w miejscowościach Nylars, Olsker, Nyker (najmniejsza z rotund), Osterlars (największa z rotund).
 • Bornholmskie Centrum Średniowiecza - średniowieczny gród, gdzie czas się zatrzymał w epoce średniowiecza, dzięki temu możemy dowiedzieć się jak żyli ludzie przed wiekami. Tutaj każdy może stać się kowalem, a nawet rycerzem. W lipcu w Centrum organizowany jest Jarmark Średniowieczny, w tym czasie w grodzie odbywają się różne pokazy, a także turnieje rycerskie.
 • Muzeum Sztuki Bornholmu - budynek muzeum usytuowano w pobliżu tzw. Świętych Skał (Helligdomsklipperne). Nowoczesne rozwiązania architektoniczne połączono z przyrodniczą atrakcją, dzieła przedstawiane w Muzeum mają dzięki temu wspaniałą oprawę.
 • Natur Bornholm - multimedialne centrum przyrodnicze, otwarte na Bornholmie w roku 2000. Odwiedziny w centrum przybliżą turystom geologiczną historię wyspy, jej specyficzną florę i faunę.
 • Joboland - wodny park rozrywki połączony z mini-zoo. Atrakcja nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Na terenie parku są podgrzewane baseny, zjeżdżalnie, a dla tych którzy nie przepadają za kąpielami przygotowano inne atrakcje, m.in. mini-zoo oraz krainę wspinaczek, karuzele, możliwość popływania łódką po stawie i wiele innych.
 • Pokaz dzikich ptaków - bardzo ciekawa atrakcja wyspy. Niedaleko miejscowości Nyker pasjonaci utworzyli miejsce, gdzie można poznać z bardzo bliska dzikie ptaki. W czasie pokazu oglądać można m.in. sępa, sowy, orła oraz sokoła.

Trwa aktualizacja danych bazy noclegowej. Przepraszamy.