Svaneke

Svaneke: miasto Danii, które jest wysunięte najdalej na wschód. Do dnia dzisiejszego stoją tutaj zabudowania z XVI i XVII wieku, dzięki temu Svaneke otrzymało w roku 1975 nagrodę - Europejski Złoty Medal za zachowanie dawnego charakteru miasteczka.

W Svaneke znajduje się jedyna na wyspie pięciokominowa wędzarnia. Można tam delektować się nie tylko wspaniałym smakiem i aromatem pysznej ryby, ale również pięknymi widokami - wędzarnia mieści się bowiem bezpośrednio nad brzegiem morza. Gdy apetyt na rybę i malownicze pejzaże jest już zaspokojony, możemy jeszcze poczuć ochotę na... łyk wyśmienitego piwa. Browar na rynku w Svaneke z pewnością spełni nasze oczekiwania w tym względzie. Można tutaj na miejscu zakupić ten napój i od razu skonsumować lub też wybrać formę "na wynos" (przyda się na później lub jako lokalna, pyszna "pamiątka z podróży" dla rodziny;).

Svaneke

Obok browaru ma swoją siedzibę wytwórnia cukierków. Można przyjrzeć się całemu procesowi powstawania kolorowych landrynek, skosztować je oraz zakupić na pamiątkę do domu - ich smak z pewnością będzie przypominał wakacje na wyspie.

W dawnych zabudowaniach portowych utworzono wytwórnię karmelków - tam również można zakupić te słodycze i przyjrzeć się jak powstają.

Na rynku w Svaneke w sezonie letnim organizowany jest targ, gdzie zakupić można wiele ciekawych rzeczy, m.in. bornholmski ser pleśniowy, stare przedmioty, ubrania, kwiaty i wiele innych. Miłośnicy tego typu atrakcji z pewnością będą tu mieli raj dla siebie, bowiem oryginalnych drobiazgów jest tam całe mnóstwo.

Okolice Svaneke

Jednym z najciekawszych miejsc nie tylko w okolicy Svaneke, ale także na całym Bornholmie są Rajskie Pagórki, czyli Paradisbakkerne. To piękny kompleks leśny, w którym utworzono kilka szlaków pieszych dla turystów. Podczas spaceru można oglądać krajobraz polodowcowy, który powstał w wyniku ruchów tektonicznych oraz erozyjnej działalności lodowca. W ten sposób utworzone zostały charakterystyczne, przebiegające w różnych kierunkach doliny szczelinowe. Jednym z ciekawszych obiektów w lesie jest ogromny głaz narzutowy Rokkesten. Waży on ok. 35 ton, ale przy odrobinie wysiłku można go wprawić w ruch. Sprawdzają to zarówno dorośli, jak i dzieci. Trasy piesze są oznaczone trzema kolorami - trasa żółta, czerwona i niebieska.

Arsdale to niewielka, rybacka miejscowość znana głównie z tego, że znajduje się w niej ogromny wiatrak typu holenderskiego - jest to jedyny tego typu obiekt na wyspie, który wciąż działa. Utworzono w nim niewielkie muzeum.

Trwa aktualizacja danych bazy noclegowej. Przepraszamy.