Rønne

Rønne: największe miasto na wyspie, nazywane stolicą Bornholmu. Stanowi centrum administracyjno-kulturalne, a zarazem największe skupisko mieszkańców - panuje tutaj stosunkowo duży tłok w porównaniu z mniejszymi, kameralnymi miasteczkami. Mimo to warto je zobaczyć, jest wręcz obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania dla każdego turysty.

Ronne

Rynek miasta (Store Torv) tętni życiem, to miejsce pełne sklepów, restauracji i kawiarni, a w sezonie wakacyjnym odbywają się tu także festyny oraz koncerty. Tak więc zazwyczaj jest gwarno, tłoczno i wesoło. Wizyta tutaj to także znakomita okazja do skosztowania słynnych bornholmskich lodów Krolle Bolle.

Jeśli zatęsknimy za ciszą - wystarczy przespacerować się kawałek dalej od rynku, w głąb wąskich, krętych i malowniczych uliczek, aby poczuć zupełnie inną atmosferę. Tutaj odkrywamy ciche i spokojne oblicze miasteczka, możemy obejrzeć m.in. najmniejszy domek w Rønne, kościół Św. Mikołaja i wiele innych, ciekawych miejsc.

Warto również zajrzeć do Muzeum Bornholmu, które posiada w swoich zbiorach bardzo interesujące eksponaty. Pracuje tutaj Polka, która chętnie oprowadza wycieczki rodaków, opowiadając im historie związane z muzealnymi ciekawostkami.

W pobliżu portu stoi stary budynek z charakterystycznymi kominami, który kiedyś służył jako kuźnia. Do dnia dzisiejszego od czasu do czasu organizowane są tutaj dla turystów pokazy rzemiosła.

W Rønne znajduje się też największe na wyspie centrum informacji turystycznej. Warto się tam udać i pobrać broszury informacyjne, również w języku polskim.

Okolice Rønne

W pobliżu Rønne znajduje się kilka ciekawych miejsc, które również warto odwiedzić, m.in.:

  • Nyker leży w odległości zaledwie 6 km od Rønne. Jest to niewielka miejscowość, w której najważniejszą atrakcją jest najmniejszy na wyspie kościół-rotunda, jeden z czterech budowli tego typu na Bornholm. Każdy z tych kościołów w pewien sposób różni się od pozostałych. Nykirke nie ma charakterystycznych bocznych przypór i jest mniejszy od pozostałych kościołów
  • Nylars - tutaj także głównym punktem zwiedzania jest kościół Nylars Kirke, najlepiej zachowana rotunda. W jej wnętrzu podziwiać można malowidła ścienne z XIII wieku
  • w pobliżu Rønne znajduje się także pole golfowe, oddalone o ok. 3 km od miasta. Ta informacja ucieszy zapewne fanów tego sportu

Trwa aktualizacja danych bazy noclegowej. Przepraszamy.