Gudhjem

Gudhjem: miasto artystów i miejsce pełne uroku oraz niesamowitej atmosfery, w sezonie najbardziej oblegane przez tłumy turystów. Piękny widok na Gudhejm rozciąga się z góry Bokul - warto tam wejść (50 m n.p.m.), by podziwiać pomarańczowe dachy domów odcinające się wyraziście na tle błękitu nieba i granatu morza... A w oddali na horyzoncie, przy bezchmurnej pogodzie, bardzo dobrze widoczna jest wysepka Christianso.

Gudhjem

W Gudhjem jest wiele galerii i manufaktur, gdzie przyjrzeć się można m.in. produkcji karmelków, czy tworzeniu pięknych przedmiotów ze szkła.

Jeśli pragniemy zasmakować wszystkich lokalnych produktów spożywczych wytwarzanych na Bornholmie - w Gudhejm mamy okazję zrobić to "za jednym zamachem". W specjalnym starym wiatraku utworzono bowiem miejsce, w którym zgromadzono wszelkie miejscowe specjały. Można tam więc kupić lub spróbować m.in. "tutejszą" musztardę, bornholmskie wino, ciastka, oczywiście ryby wędzone, miód i wiele innych smakołyków.

W Gudhjem jest również wędzarnia ryb, gdzie oprócz tradycyjnej wędzonej ryby skosztować można również śledzia pod różnymi postaciami, serwowanego w formie szwedzkiego stołu.

W sezonie letnim organizowane są z Gudhjem rejsy na wyspę Christianso (archipelag Ertholmene).

Okolice Gudhjem

  • Osterlars to miejscowość oddalona o ok. 3 km od Gudhjem, znajduje się tutaj największy na wyspie kościół-rotunda. Niedaleko kościoła mieści się Centrum Średniowiecza, gdzie można się na chwilę przenieść w czasy wieków średnich, zobaczyć jak wyglądało ówczesne codzienne życie i obyczaje
  • Melsted - miejsce, gdzie można skorzystać z piaszczystej plaży. Miejscowość ta stanowi także początek szlaku pieszego, prowadzącego do niewielkiego wodospadu Stavehol. W Melsted utworzono Melstedgard Landbrugsmusem, czyli swego rodzaju Muzeum Rolnictwa, gdzie można nie tylko zobaczyć stare narzędzia i maszyny rolnicze, ale także wziąć udział w wielu pokazach oraz w organizowanych sezonowo zajęciach (np. przygotowywanie konfitur, pieczenie chleba itp.)

Trwa aktualizacja danych bazy noclegowej. Przepraszamy.